MO hledá dodavatele na podpory na řešení programového projektu STRATOM – Stratosférický obrazový systém pro pozorování pozemních cílů.
Účelem Smlouvy je poskytnutím účelové podpory formou dotace z výdajů na výzkum a vývoj poskytovatele v rámci programu 907 050 (Ambice – podpora rozvoje oblastí, ve kterých ozbrojené složky dosahují významných výsledků v rámci NATO a EU) vyřešit projekt „STRATOM – Stratosférický obrazový systém pro pozorování pozemních cílů“.
Výsledkem řešení projektu bude prototyp „STRATOM – Stratosférický obrazový systém pro pozorování pozemních cílů“ v souladu s Takticko-technickými požadavky.
Řešení projektu bude zahájeno nejpozději do 60 kalendářních dnů ode dne nabytí účinnosti Smlouvy a ukončeno nejpozději do 31. prosince 2023. Období hodnocení výsledků a vypořádání Smlouvy se stanovuje od 1. ledna 2024 do 30. června 2024.
Cílem projektu je vyvinout a zavést do používání Stratosférický obrazový systém pro pozorování pozemních cílů (dále „Systém“). Ten bude sloužit jako střednědobý a dlouhodobý kontinuální zdroj informací o zvoleném území, kterým bude prioritně území České republiky. Systém bude pořizovat elektrooptická data o území v extrémně vysokém rozlišení formou jednotlivých scén a živého videa. Zároveň bude mít prostředek schopnost sloužit jako komunikační uzel v případě výpadku běžných komunikačních služeb a translační stanice pro data ze satelitních systémů přijímaná pozemním segmentem.
V současné době na trhu neexistuje komplexní řešení pro stratosférické platformy pro dlouhodobé (mise o délce v řádech měsíců) pozorování povrchu Země v extrémně vysokém rozlišení. Několik firem zabývajících se aviatikou vyvíjí různé stratosférické letouny ať už na bázi letadla, balónu či vzducholodě s délkou mise v řádech dnů či týdnů. Žádný z těchto produktů ale není plně funkční ani komerčně nabízený. Žádný z veřejně známých projektů také není vyvíjen prioritně pro účely bezpečnosti a obrany. Z tohoto důvodu je nutné podobný systém vyvinout. Zároveň není vhodné tento Systém zabezpečit akvizicí od jiného, byť i partnerského státu, neboť by tím byl ohrožen hlavní cíl projektu a to je získání operační výhody rezortu Ministerstva obrany České republiky v této oblasti.
Jedná se o novou technologii, která není v rámci Ministerstva obrany doposud zavedena. V rámci rozvoje schopností Ministerstva obrany přinese tato technologie zcela nové možnosti a napomůže výrazně rozvinout schopnosti a získat operační výhodu v oblasti obrazového zpravodajství. Po ukončení vývoje existuje velký potenciál pro další rozvoj technologie především nahrazením elektrooptického senzor například RADARem, LIDARem nebo hyper-spektrálním senzorem. Technologie bude po ukončení projektu připravena pro nasazení v zahraniční misi pro potřeby Armády České republiky. O této specifické technologii nebylo doposud v rámci Ministerstva obrany vůbec hovořeno a z tohoto důvodu nebyla zařazena do střednědobého plánu rozvoje Ministerstva obrany.
V rámci Ministerstva obrany se vytváří nové schopnosti v oblasti obrazového zpravodajství jak pro Ministerstvo obrany, tak i orgány státní správy České republiky a to na základě přistoupení k určitým cílům výstavby NATO. Systém výrazně zlepší možnosti akvizice obrazových dat o daném území a také značnou měrou přispěje ke schopnostem České republiky reagovat na nenadálé situace ať už vojenského nebo civilního charakteru. Při nasazení v zahraniční misi budou obrazová data ze Systému klíčovým zdrojem zpravodajských informací o území, které přispějí k zajištění strategické a taktické výhody a bezpečnosti kontingentu.
Systém se bude skládat z kosmického a pozemního segmentu. Kosmický segment bude ve formě statické platformy, která se bude vznášet ve stratosféře (HAPS; High-Altitude Platform Station). Ta se bude skládat z dalších subsystémů nutných pro provoz a komunikaci dle návrhu zpracovatele a také optického senzoru pro pořizování elektro-optických dat. Pozemní segment se bude skládat z mobilní vypouštěcí rampy či plošiny, mobilní komunikační směrové antény a zodolněného řídícího počítače. Ve složeném stavu určeném pro skladování a přepravu bude Systém uložen do kontejneru ISO 1C bez podvozku, který bude součástí převzetí Systému.
Požadovaný hardware se může lišit dle použité technologie řešitele. Pro kosmický segment je vyžadováno elektrotechnické zařízení schopné letu bez použití technologie spalovacího motoru včetně raketových motorů. Pro pozemní segment je vyžadována směrová anténa pro komunikaci s kosmickým segmentem. Dále pak s touto anténou propojený řídící počítač ve formě zodolněného přenosného PC.
Systém musí být schopen komunikovat pomocí odpovídače a při vzniku nouzové situace nastavit na odpovídači SSR kód 7700 a to i automaticky při ztrátě spojení a kontroly.
Pozemní segment musí být schopný celoročního provozu v oblastech s klasifikací podmínek prostředí dle STANAG 4370 s označením klimatického pásma A2 „horké a suché“ (oblast jižní Evropy, jižní centrální Asie, střední a východní Afriky), A3 „přechodné – smíšené“ (oblast Evropy mimo jihu) a C1 „přechodné – smíšené, chladné“ (oblast střední Evropy):
• při teplotách okolního vzduchu v rozmezí teplot -32 °C až +44 °C;
• při relativní vlhkosti vzduchu do 78 % při teplotě +28 °C
Kosmický segment musí být schopný operovat ve stratosféře nad libovolným místem na Zemi. Z tohoto důvodu požadujeme zohlednění relevantních částí standardu ECSS-E-ST-10-04C o působení vlivů ve vrstvách atmosféry a ve vesmíru. Dále požadujeme použít navazující standardy pro:
• napájení kosmických prostředků (ECSS-E-ST-20-06C Rev.1);
• elektromagnetickou kompatibilitu (ECSS-E-ST-20-07C Rev.1);
• foto-voltaické součástky (ECSS-E-ST-20-08C Rev.1);
• elektrické a elektronické součástky (ECSS-E-ST-20C Rev.1);
• teplotní režim (ECSS-E-ST-31C);
• materiálovou kvalitu (ECSS-E-ST-32-08C Rev.1);
• bezpečnost (ECSS-E-ST-32-10C Rev.1 Corr.1)